Bujinkan Warszawa Dojo należy do międzynarodowej organizacji Bujinkan Hombu Dojo w Japonii. Głównym instruktorem jest Dai Shihan Martin Bzdon (15 Dan) ze wsparciem Shidoshi Roberta Boguty (5 Dan).
Soke Masaaki Hatsumi otworzył drzwi swojego Dojo pod koniec lat 70’ i udostępnił Ninjutsu dla uczniów z całego świata. Wcześniej Ninjutsu było tylko praktykowane w tajemnicy przez garstkę osób w Japonii. Dzisiaj międzynarodowa organizacja Bujinkan Dojo ma około 500.000 członków na całym świecie. Jednak pozostaje mało znana na ternenie Polski.
Dr Massaki Hatsumi jest Soke (Wielkim Mistrzem) wszystkich dziewięciu szkół, które trenujemy w Bujinkan. Tytuł Soke – i cala wiedza szkół jest przekazywana w nieprzerwanej linii z pokolenia na pokolenie od ponad 800 lat!
Nasze Dojo utrzymuje bliski kontakt z innymi Bujinkan Dojo na swiecie i z Japonią gdzie normalnie podrózujemy 1-2 razy rocznie na treningi.
Ale Bujinkan to duzo wiecej niz trening fizyczny, to rowniez studia Japonskiej histori, kultury, sztuki, jezyka i filozofi.
Ninja i Nin-Jutsu
Miłośnicy Japonii i japońskiej kultury na pewno zetknęli się z postacią Ninja kojarzoną z agentami w czarnych maskach prowadzący tajne operacje w starożytnej Japonii. Sztuki walki praktykowane od kilkuset lat przez Ninja nazywane są Nin-Jutsu.
W starożytnej Japonii Samurajowie byli konwencjonalnymi żołnierzami i tworzyli liczebne armie. Wielu Ninja rozpoczynało swoje treningi w szkołach samurajskich i w następstwie otrzymywali dodatkowy trening w Nin-Jutsu.
Ninja pełnili role dzisiejszych sił specjalnych. Działali w małych grupach, używali niekonwencjonalnej broni i taktyk, łamali wszystkie zasady aby osiągnąć zwycięstwo. W naszej organizacji Bujinkan trenujemy dziewięć Ryu (szkół/tradycji) – sześć samurajskich i trzy to szkoły Nin-Jutsu.
Sztuki walki i sporty walki
Wszystkie dziewięć szkół trenowanych w Bujinkan należą do Ko-Budo / Ko-Ryu (starożytne sztuki walki) i powstały na polu bitwy w okresie 400-1000 lat temu.
W Bujinkan trenuje się pełne spectrum umiejętności i technik, które były niezbędne do przetrwania na polu bitwy. Trening obejmuje każdy typ broni jak i trening bez broni. Praktykowane są wszystkie możliwe warianty – miecz przeciwko Yari (wlócznia) lub Bo (długi kij) przeciwko mieczowi.
Trenowane są też przypadki walki z uzbrojonym przeciwnikiem po stracie wszelkiej broni (mutodori) jak również walka równocześnie z wieloma przeciwnikami.
Filozofia tych starożytnych szkół, ich cel i treningi różnią się od Gendai Budo (nowoczesnych walki / sportów walki) które powstało w ostatnich 150 latach.
W Gendaj budo techniki i umiejętności są rozbite – niektóre szkoły trenują tylko kopnięcia i ciosy, inne rzuty i dźwignie lub tylko walkę mieczem czy kijem – zazwyczaj nie trenują całości.
Starożytne sztuki walki, które trenujemy w Bujinkan to nie jest sport, dlatego też nie odbywaja sie żadne zawody czy konkurencje. Nasze techniki ratowały ludziom życie na polu bitwy w starożytnosci. Z tego powodu techniki traktowana są w Japonii i w naszym dojo z dużym szacunkiem.
Stopnie
Osoby rozpoczynające trening otrzymują stopień 10 Kyu (biały pas). Co do zasady, przy regularnym treningu przeciętnie co 3 do 6 miesięcy uczeń otrzymuje kolejne stopnie Kyu – od 9 Kyu do 1 Kyu.
Od 9 Kyu do 1 Kyu kobiety trenują w pasach czerwonych a mężczyźni w zielonych.
Uczniowie posiadający 1 Kyu i pozytywnie zaliczony egzamin otrzymują stopień 1 Dan (czarny pas). Czas do osiągniecia 1 Dana zajmuje około 3-4 lat.
Kolejne przyznawane stopnie od 2 Dana do 15 Dana nadawane są co do zasady przeciętnie raz w roku.
Po około 10 latach treningu uczeń może otrzymać stopień 5 Dana i tytuł Shidoshi (Nauczyciel).
Przy otrzymaniu 10 Dana uczeń dostaje równocześnie tytuł Shihan.
15 Dan (Jugo Dan) jest najwyższym stopniem osiągalnym w Bujinkanie.
Soke Masaaki Hatsumi przyznaje również tytuł Dai-Shihana wybranym osobom, ktore osiągneły stopień 15 Dana, trenującym ponad 20 lat, utrzymującym bliskie relacje z Japonia oraz pełniącym rolę ambasadora Bujinkanu.
Martin Bzdon otrzymał 15 Dana i tytuł Dai Shihana na początku 2020 roku i jest jedynym Dai Shihanem w Polsce.